preskoči na sadržaj
Novinarska grupa

MEDO: MOBILITY & EDUCATION DEVELOPED OUTDOORS

Napisale: Karmen Maršanić i Paula Mladić

 

Nedavno je naša škola provela Erasmus+ projekt KA1 mobilnosti za nastavno osoblje. Tim je projektom škola željela postići unapređenje odgojno-obrazovnog rada stručnim usavršavanjem. Sudionici su projekta učitelji Marina Hadžiomerović, Irena Kaliman, Martina Končić, Nika Končurat, Mate Pavlešić, Jasna Serdar, Josipa Križanac kao voditeljica projekta te pedagoginja Vedrana Kurjan Manestar kao koordinatorica. Kako bismo saznali nešto više o projektu, razgovarali smo s pedagoginjom Vedranom Kurjan Manestar.

 

Kako je došlo do provođenja projekta te koji su njegovi ciljevi?

Prije svega, naša škola nikada nije bila uključena u neki europski projekt. U njemu sudjeluju učitelji kako bi mogli stečeno znanje primijeniti u nastavi. Kada smo tražili od učenika da izraze svoje mišljenje o nekim aspektima rada škole, pokazalo se da bi trebalo raditi na unapređenju procesa poučavanja i zato je došlo do spomenutog projekta koji naglasak stavlja upravo na stjecanje tih kompetencija.

 

Jeste li zadovoljni s prvim rezultatima i jeste li već nešto primijenili u radu?

Rezultati su dobri te su potaknuli veći broj profesora da se uključe kako bi nastava bila još zanimljivija.

 

Što su prednosti, a što nedostatci projekta?

Prednosti su da škola napreduje po pitanju nastave i po pitanju odnosa s učenicima. Ostvarilo se puno novih projekata, poput Potok Črnomerec, Tjedan mobilnosti i Digitalni herbarij, čija je svrha povezivanje škole sa životom – da učenici iziđu iz škole, upoznaju zajednicu u kojoj žive  te primijene svoja znanja u rješavanju konkretnih problema. Nedostatkom smatram previše pisanja, anketa i papirologije.

 

Kako su izgledale edukacije?

Profesori su imali predavanja u raznim državama, u Francuskoj, Grčkoj, Velikoj Britaniji… Bilo je predavanja i radionica na kojima su učili kako kreirati projektnu te izvanučioničnu nastavu ili kako upotrijebiti igru u nastavi.

 

Osim sudjelovanja u projektima možete li nam objasniti od čega se još sastoji posao školskog pedagoga?

Nešto općenito bilo bi unapređenje odgojno-obrazovnih procesa u školi, ali ima i mnogih drugih poslova – rješavanje sukoba, radionice o vježbanju životnih vještina, predavanja za profesore, ostalo je uglavnom nezanimljivo (papirologija, ispunjavanje tablica …).

 

Čuli smo da se bavite i plesom, kako ste to povezali s poslom?

Prije nisam ni znala da mogu spojiti ples, psihologiju i rad s djecom. Počela sam to primjenjivati s mlađim uzrastima, no kasnije i sa starijima.

 

I za kraj, kratko se osvrnite na dosadašnji rad u Erasmusu+.

Mislim da smo možda ipak uzeli prevelik zalogaj pa smo puno toga morali naknadno odraditi. Smatram da bismo sljedeći put mogli napraviti neki manji projekt, s manje profesora, ali bismo uključili i učenike.

 

Na kraju možemo zaključiti da je Erasmus + projekt pozitivno utjecao na nastavu, no da bi rezultati bili uočljiviji, bilo bi dobro uključiti se u još nekoliko EU projekata.




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Sanja Lijović   datum: 21. 1. 2020.

CRNA KRALJICA NA KRALJIČINOM ZDENCU

Znate li da smo vidjeli Crnu Kraljicu na Kraljičinom zdencu? Kraljičin je zdenac izvor pitke vode potoka Kraljevca, a nalazi se na nadmorskoj visini od 529 metara. Ime je dobio po glasovitoj medvedgradskoj Crnoj Kraljici koja je u prvoj polovici 19. stoljeća ovdje imala svoj majur. Pretpostavlja se da je ona bila Barbara Celjska, supruga ugarsko-hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog. Život ove žene iznimne ljepote bio je razuzdan i poročan, bavila se alkemijom i voljela se odijevati u crno zbog čega je u hrvatskom narodu ostala zapamćena kao Crna Kraljica.

S kime smo se zapravo susreli? Budući da javna ustanova Park prirode Medvednica i Rotary klub Zagreb-Medvedgrad organiziraju obnovu Kraljičinog zdenca, tom su prigodom članovi Družbe vitezova zlatnog kaleža iz Donje Stubice odigrali igrokaz Crna Kraljica. Udruga djeluje već deset godina na prostorima Lijepe Naše, a i šire. Najstarija su takva skupina u Hrvatskoj, a osim njih danas postoji još pet takvih udruga. Kostime za svoje nastupe izrađuju sami i uz pomoć prijatelja, a metalne su oklope naručili iz Češke. U igrokazu smo imali priliku vidjeti jedan isječak iz Barbarine svakodnevice. Kako bi dokazala svoju snagu i okrutnost, ona mačem ubija dva viteza koja su joj se pokušala suprotstaviti. Mi smo se gledajući ovaj igrokaz uvjerili u moć Crne Kraljice, ali nje se danas više ne trebamo bojati. Možemo slobodno i bezbrižno šetati šumom i uz žubor njezina zdenca uživati u ljepoti prirode.

Priloženi dokumenti:
Muci li te nesto final.ppt

 
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


 


 

 



 


 


 


 

 


 

 


 

 


 





preskoči na navigaciju