preskoči na sadržaj
Novinarska grupa

POVODOM OSNIVAČKE SKUPŠTINE ODREDA IZVIĐAČA "MEDVEDGRAD"

Intervju s profesoricom Liljanom Facko, predsjednicom Odreda izviđača Medvedgrad

Piše: Laura Horina, 8. b

20. studenog 2014. godine održana je osnivačka skupština Odreda izviđača Medvedgrad,  samostalne udruge kojoj će središte djelovanja biti naša škola. Uvaženi gosti izviđačkog svijeta, ravnateljica, roditelji i učenici poželjeli su našem odredu puno sreće i uspjeha u daljnjem radu. Za predsjednicu izviđačkog odreda, tj. starješinu, izabrana je profesorica hrvatskog jezika Liljana Facko, koja je i dovela izviđače u našu školu. To nam se učinilo dobrom prigodom da joj postavimo nekoliko pitanja.

1. Što Vas je i kada potaknulo da postanete izviđač?

U svijet izviđača uvela me moja kći Dora, koja se pridružila izviđačima 2011. godine kao članica OI Samobor. Uvijek se oduševljena vraćala sa svih aktivnosti i izleta. U ljeto 2013., na ljetnom logorovanju na Krku, pridružila sam joj se i ja. Provele smo fantastičnih četrnaest dana družeći se, boraveći u prirodi, spavajući u šatorima, što me toliko oduševilo da sam i ja položila zavjet i postala dio velike svjetske obitelji izviđača kao član OI Samobor. Upravo na inicijativu tog odreda i naše ravnateljice osnovan je OI Medvedgrad.


2. Koliko članova ima naš odred?

Mi smo još mali odred. Imamo trenutačno 17 maloljetnih članova i 3 odrasla voditelja. Nadamo se da će nam se početkom školske godine pridružiti učenici trećih, četvrtih i petih razreda. Početak nove školske godine prigoda je za učlanjenje iako se u svakom trenutku može pristupiti odredu.


3. Možete li navesti razloge zbog kojih bi netko mogao pristupiti izviđačima?

Prije svega, izviđači se bave izvaninstitucionalnom naobrazbom djece i mladih. Dakle, učenjem vještina koje se u školi ne mogu naučiti. Nastojimo što više boraviti u prirodi, od koje smo otuđeni zbog suvremenog načina života. Upoznajemo svoju domovinu putujući uvijek u krajeve i mjesta u kojima nismo bili. Oni stariji putuju i na susrete izviđača u inozemstvo. Družimo se s izviđačima iz cijele Hrvatske na našim susretima, smotrama i natjecanjima, što je prigoda za stjecanje novih prijateljstava i iskustava. Učimo upoznati i sami sebe, testiramo svoje sposobnosti i mogućnosti. Mnogo je razloga zbog kojih bi što više djece trebalo pristupiti izviđačima, a neki od njih su, svakako, i mnogo igre, zabave, veselja i pjesme, kojima su popraćene sve naše aktivnosti.

 

4. Koje vrijednosti mora poštivati svaki izviđač, to jest koje bi ga osobine trebale krasiti?

Svaki izviđač mora biti odgovoran prema sebi i drugima, pošten, vjeran, čestit, uljudan, nesebičan, vedar i društven. Mora održati zadanu riječ, čuvati čast i ugled svog odreda te cijelog izviđačkog pokreta. Mora prihvaćati različitosti i razvijati toleranciju, brinuti se o mlađima i slabijima od sebe, voljeti i poštovati svoju domovinu, stalno učiti i primjenjivati stečena znanja, biti koristan član zajednice u kojoj živi. Mora voljeti prirodu i čuvati je. Mora poštivati roditelje i starije te kloniti se štetnih navika. Sve navedeno sadržano je u 12 izviđačkih zakona s kojima se novi članovi upoznaju prije polaganja obećanja i zavjeta.


5. Kako izgledaju susreti izviđača?

Mi smo veseli i društveni zbog čega susreti izviđača uvijek odzvanjaju pjesmom i smijehom. Na redovitim tjednim sastancima obrađuju se razne teme koje kasnije u prirodi razrađujemo i dopunjavamo. Vikendima, u pravilu subotom, sudjelujemo u aktivnostima koje organiziraju drugi odredi, idemo na izlete i natjecanja ili barem planinarenje. Vrhunac je izviđačke godine ljetno logorovanje, koje se održava u kampu, ponekad šumskom ili pak morskom.

 

6. Imate li službeni pozdrav?

Svaki odred ima svoj poklič koji izvikujemo u za to određenom trenutku i po kojem se odredi raspoznaju. Inače, izviđači se rukuju lijevom rukom i savinutim malim prstom, a pozdrav zastavi također je poseban, ispružena tri prsta sa spojenim palcem i malim prstom.

 

7. Može li se  u izviđačima napredovati?

Naravno. Izviđači su podijeljeni u skupine prema životnoj dobi i spolu. Najmlađi su Poletarci i Pčelice, a najstariji su Brđani. Kad se navrše određene godine starosti, prelazi se u stariju dobnu skupinu. Izviđači osmog razreda s dovoljno izviđačkog znanja i iskustva mogu postati predvodnici Poletarcima. Savez izviđača Hrvatske i druga udruženja izviđača organiziraju šumske škole, zimske i proljetne škole, gdje izviđači na tečajevima uče kako voditi mlađe i poučavati ih.

 

8. Spomenite nam neke važnije smotre.

U prošloj školskoj godini, dok smo još bili u OI Samobor, sudjelovali smo na više natjecanja i smotri. Najznačajnije je osvojeno 1. i 4. mjesto na državnom natjecanju izviđača u Garešnici, tu su i priznanja koja možete vidjeti izložena u hodniku škole.

 

9. Što još izviđački odred planira u ovoj školskoj godini?

Raditi sve ono što i dosad, realizirati što više aktivnosti, ovisno o financijskoj situaciji. Pronaći sponzora. smiley Izviđaštvo nije samo slobodna aktivnost, nego i način života. Na mrežnim stranicama škole povremeno objavljujemo vijesti i fotografije s naših izleta i druženja pa svi zainteresirani mogu vidjeti što radimo.

10. A u budućnosti?

Teško pitanje. Ne želim proricati. Nadam se da ćemo se razvijati, upisivati nove članove, puno putovati, postizati dobre rezultate na natjecanjima, a najviše od svega želim da ostanemo ovako vedri i optimistični kakvi smo sada te da nas ne napuste dobra volja i entuzijazam.

 

 




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Sanja Lijović   datum: 8. 4. 2015.

CRNA KRALJICA NA KRALJIČINOM ZDENCU

Znate li da smo vidjeli Crnu Kraljicu na Kraljičinom zdencu? Kraljičin je zdenac izvor pitke vode potoka Kraljevca, a nalazi se na nadmorskoj visini od 529 metara. Ime je dobio po glasovitoj medvedgradskoj Crnoj Kraljici koja je u prvoj polovici 19. stoljeća ovdje imala svoj majur. Pretpostavlja se da je ona bila Barbara Celjska, supruga ugarsko-hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog. Život ove žene iznimne ljepote bio je razuzdan i poročan, bavila se alkemijom i voljela se odijevati u crno zbog čega je u hrvatskom narodu ostala zapamćena kao Crna Kraljica.

S kime smo se zapravo susreli? Budući da javna ustanova Park prirode Medvednica i Rotary klub Zagreb-Medvedgrad organiziraju obnovu Kraljičinog zdenca, tom su prigodom članovi Družbe vitezova zlatnog kaleža iz Donje Stubice odigrali igrokaz Crna Kraljica. Udruga djeluje već deset godina na prostorima Lijepe Naše, a i šire. Najstarija su takva skupina u Hrvatskoj, a osim njih danas postoji još pet takvih udruga. Kostime za svoje nastupe izrađuju sami i uz pomoć prijatelja, a metalne su oklope naručili iz Češke. U igrokazu smo imali priliku vidjeti jedan isječak iz Barbarine svakodnevice. Kako bi dokazala svoju snagu i okrutnost, ona mačem ubija dva viteza koja su joj se pokušala suprotstaviti. Mi smo se gledajući ovaj igrokaz uvjerili u moć Crne Kraljice, ali nje se danas više ne trebamo bojati. Možemo slobodno i bezbrižno šetati šumom i uz žubor njezina zdenca uživati u ljepoti prirode.

Priloženi dokumenti:
Muci li te nesto final.ppt

 
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


 


 

 



 


 


 


 

 


 

 


 

 


 





preskoči na navigaciju