MADE - projektne aktivnosti

SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION

SPECIAL NEEDS AND INCLUSIVE EDUCATION, THE ITALIAN MODEL OF OVERCOMING SEGREGATION

Učiteljica Matea Mužek i logopedinja Lidija Vugrin su 26. studenog otišle u Bolognu, Italiju gdje su pohađale tečaj o Talijanskom modelu inkluzije. Na tečaju su im se pridružile kolegice iz Malte, Španjolske te iz Srbije.

Provele su tamo tjedan dana, učeći o metodama inkluzije kroz raznovrsne aktivnosti – predavanja, prezentacije, grupni rad, diskusije te čak i posjet talijanskim školama.

Italija je vrlo posebna u svojem modelu inkluzije jer su već 70-ih godina prošlog stoljeća ukinuli sve posebne škole te su gotovo sva djeca, bez obzira na teškoću, uključena u redovni sustav obrazovanja.

Također, njihov model je puno više od same želje za potpunom inkluzijom – to je model podržan zakonima i pravilnicima koji omogućuju resurse za uspješnu inkluziju te se ne odnose samo na period obrazovanja, već se potiče cjeloživotna i cjelovita inkluzija.

Po završetku ovog tečaja, naša učiteljica i logopedinja vratile su se s nizom ideja i aktivnosti koje će pomoći u dodatnom jačanju veza među našim učenicima te poticati istinsko razumijevanje inkluzije među svim sudionicima obrazovanja – učiteljima, učenicima i roditeljima.

objavio: Josipa Novogradec   datum: 4. 1. 2024.