MADE - projektne aktivnosti

EKO patrola

U sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom MADE: Medvedgrad Aspires to be Daring&Embracing te Tjedna mobilnosti učenici šetih razreda su 20. rujna 2023. godine tijekom šetnje uz potok Črnomerec pratili svoju okolinu te uočeno zabilježili.

Prije odlaska u šetnju učenici su dobili upitnike te upute za njihovo popunjavanaje, a jedan od njihovih zadataka bio je i zabilježiti broj osoba koje su sreli na šetnici. Također, učenici su morali uočiti postoji li smeće uz šetnicu, jesu li kante za smeće postavljene, postoje li kanta za razvrstavanje otpada. S ozbirom da šetnica služi i za šetnju velikih broja pasa zanimalo nas je postoje li kante i za pseći izmet. Te na kraju učenici su morali fotografirati jesu li uočili porušena stabla kao posljedicu oluje u srpnju 2023. godine te postoje li informacijke ploče o šetnici.

Nakon analize popunjenih upitnika rezultati su da su tijekom šetnje potokom sreli više od 20 osoba. Osim smeća uz šetnicu učenici su također uočili više od 3 kante za smeće, no niti jedna nije bila za izmet pasa niti postoje kante za razvrstavanje otpada. Informacijske ploče o šetnici ne postoje te uočeno je nekoliko porušenih stabala kao posljedica oluje u srpnju 2023. Godine.

Tijekom šetnje učenici su se uživjeli u ulogu istraživača te zaštitnika šetnice uz potok Črnomerec te su pažljivo pratili i zabilježavali sve promjene.

Magdalena Lučić, učiteljica prirode i kemije

Rezultati istraživanja:

Grafikon obrasca odgovora. Naslov pitanja: Dok smo šetali, sreli smo. Broj odgovora: 72 odgovora.

Grafikon obrasca odgovora. Naslov pitanja: Šetnjom do svog odredišta putem si uočio/la koliki broj kanta za smeće?. Broj odgovora: 72 odgovora.

Grafikon obrasca odgovora. Naslov pitanja: Šetnjom ljudi često sreću pse. Koliko kanti za pseći izmet si putem uočio/uočila?. Broj odgovora: 72 odgovora.

Grafikon obrasca odgovora. Naslov pitanja: Jesi li uočio/la kante za razvrstavanje otpada?. Broj odgovora: 72 odgovora.

Grafikon obrasca odgovora. Naslov pitanja: Jesi li uočio/la smeće uz šetnicu?. Broj odgovora: 72 odgovora.

objavio: Josipa Novogradec   datum: 6. 11. 2023.