VEČER MATEMATIKE

Piše: Lovro Andrić (7. a), Nika Hlača (7. b) i  Novinarska grupa

Ako ste zaljubljenik u matematiku ili to tek kanite postati, 7. prosinca mogli ste uživati u Večeri matematike održanoj u našoj školi. Večer matematike organizira se u vrtićima, osnovnim i srednjim školama te fakultetima s ciljem popularizacije matematike među mladima, pogotovo onima kojima je teška i s njom imaju problema tijekom školovanja.

„Atmosfera je bila odlična, osmijeha nije nedostajalo. Na licima profesora vidio se ponos. Matematika će nam kao način razmišljanja i rješavanja nekih problema biti važan dio daljnjeg života. Većina zanimanja, poput liječničkog ili inženjerskog, koristi se matematikom. Nije je lako shvatiti i mnogi nisu dobri matematičari. Ova nam je večer pobliže prikazala upravo važnost matematike, i to kroz različite igre, odgonetavanje i logiku. Također nam je pokazala da matematika nije samo suhoparno računanje postotaka, crtanje trokuta, razlomci i jednadžbe, već da se u njezinoj suštini nalazi i zabava. Matematika je alat kojim se treba naučiti koristiti i koji ćemo jednom svi trebati“, izjavila je jedna sudionica Večeri.

Upitali smo za mišljenje i profesoricu matematike Maru Badurinu: „ Večer matematike organizira Hrvatsko matematičko društvo, čiji je glavni sponzor ove godine  IRIM (Institut za razvoj i inovativnost mladih). Cilj je razvijanje pozitivnog stava učenika prema matematici i otkrivanje zabavne strane matematike, stvaranje originalnih ideja i rješenja matematičkih problema. Interaktivne radionice osmišljene su s ciljem da razvijaju samopouzdanje učenika jer su vrlo često nesvjesni vlastitog talenta i sposobnosti.“

Nadamo se da će zabavnih matematičarskih susreta biti još, pogotovo uz tako dobru organizaciju i atmosferu kakvu smo doživjeli na Večeri. A zbog svih vas koji još niste sigurni trebate li matematiku ili ne, završit ćemo Platonovim citatom:

„Najviši oblik misli je u matematici.”

objavio: Sanja Lijović   datum: 22. 1. 2018.