GOSTOVANJE IZVRSNIH A CAPPELLA GLAZBENIKA!

Pišu: Elena Brnić i Zrinka Šimunović, 6. a

Jedina hrvatska sveučilišna a cappella grupa A.K.A. Crescendo nastala je u proljeće 2013. godine. Svojim prvim nastupom i izvedbom obrade poznate skladbe Terca na tišinu dubrovačke grupe Silente privukli su veliku pozornost publike i medija, a cijela ih je hrvatska javnost dobro upoznala preko televizijske emisije Supertalent, u kojoj su došli do superfinala. Njihove a cappella obrade obuhvaćaju širok spektar glazbenih žanrova. Od osnutka djeluju bez voditelja i sami stvaraju glazbene aranžmane i koreografije.

A.K.A. Crescendo je 29. studenog 2016. godine nastupao u Osnovnoj školi Medvedgrad. Nevjerojatno je kako a cappella grupa može pjevati bez glazbe. Oni je sami stvaraju i u tome su odlični. Prvi ton njihovog pjevanja i prvi pokret plesne koreografije ostavili su učenike bez teksta. Publici je najzanimljiviji bio beatboxer iz Slovačke, koji je svoju ulogu odradio nevjerojatno. Pljesku nije bilo kraja. Nastupili su Filip Rušin, Amaryllis Marble, Dora Kanjer, Nikolina Brala, Filip Panza, Elisa Day, Josipa Cok Guzel, Jakov Šuto, Lucija Grabov, Simon O′Dark i Marko Petrov. Izvrsnim izvođačima postavili smo nekoliko pitanja.

Publika je ostala bez daha.

1. Kako ste se odlučili baš za a cappella pjevanje?

Više je razloga. A cappella ne poznaje granice što se tiče žanrova. A cappella se mogu pjevati pop, rock, punk, gospel, techno… pjesme. Svatko u a cappella pjevanju može pronaći nešto za sebe i otpjevati neku pjesmu u svom omiljenom žanru. Također, takav nam način pjevanja predstavlja i velik izazov jer pjevanjem oponašamo zvukove raznih instrumenata. Na taj način u našoj grupi imamo violine, gitare, trube, bubnjeve itd. Treći i najvažniji razlog zašto smo se odlučili baš za a cappella pjevanje jest druženje, kroz koje svojim idejama stvaramo nešto novo, nešto što još nitko nije imao prilike čuti. Pljesak publike nakon svakog našeg nastupa potvrda nam je da smo dobro odlučili.smiley

2. Jeste li već snimili neku pjesmu ili možda videspot?

Snimili smo već nekoliko pjesama i spotova. Sve ih možete naći na našem You Tube kanalu. Također, trenutačno pripremamo i nove pjesme i spotove koji će uskoro ugledati svjetlo dana.

3. Jeste li pozvani na neko natjecanje izvan države?

Ovo ljeto imamo u planu otići na jedno a cappella natjecanje izvan Hrvatske. Poslali smo prijavu i sada čekamo odgovor organizatora. Držite nam fige!

4. Imate li u planu ponovno natjecanje u televizijskoj emisiji?

Nikad ne reci nikad. Iako zasad nemamo takvih planova. Svoje smo želje ostvarili natjecanjem u prošlogodišnjem Supertalentu. Za nas je to bilo nezaboravno iskustvo te smo mnogo toga naučili o takvoj vrsti natjecanja, ali i o sebi. Svakome bismo preporučili da se jednog dana okuša u takvom tipu showa i pokaže svijetu svoj talent! smiley

objavio: Sanja Lijović   datum: 4. 2. 2017.

« Ožujak 2024 »